BARSZCZ SOSNOWSKIEGO - ostrzeżenie

15

W związku z przypadkami poparzenia mieszkańców woj. łódzkiego barszczem Sosnowskiego, Łódzki Urząd Wojewódzki ostrzega o szkodliwości tej groźnej rośliny. 

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnią. W naturalnych siedliskach osiąga wysokość do 1,5 m. W Polsce warunki rozwoju barszczu Sosnowskiego są wyjątkowo korzystne, dlatego niektóre osobniki dorastają nawet do 3,5 m wysokości. Obecnie jego występowanie notowane jest na terenie całego kraju. Najczęściej występuje na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów.

Włoski na liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą a roztarte liście i łodyga mają charakterystyczny zapach kumaryny. Parzące działanie tej substancji nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

Kontakt z tą rośliną powoduje zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, niegojące się rany i długo niezanikające blizny oraz zapalenie spojówek. Działanie to jest szczególnie niebezpieczne dla alergików. Oprócz zmian skórnych mogą również wystąpić obrażenia dróg oddechowych, nudności, bóle głowy, wymioty a nawet urazy oczu.

W przypadku poparzenia barszczem należy jak najszybciej umyć skórę mydłem i opłukać wodą, po czym trzeba unikać słońca przez minimum dwie doby. Rany i owrzodzenia po kontakcie z barszczem długo się goją.

   

Źródło: http://www.barszcz.edu.pl/

26 Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności i Olimpijczyków

Komunikat
26 MIĘDZYNARODOWY WYŚCIG KOLARSKI 
„SOLIDARNOŚCI" I OLIMPIJCZYKÓW

Szanowni Mieszkańcy Gminy Dłutów,

w dniu 4 lipca br. (SOBOTA) odbędzie się 26 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności" i Olimpijczyków. 5 ETAP przebiegać będzie na trasie – Radomsko – Łódź.

Trasa wyścigu prowadzi również przez Gminę Dłutów. Planowany przejazd przewidziany jest w godzinach 13:00 – 14:00. Zawodnicy wjadą na teren naszej gminy od strony Gminy Drużbice w miejscowości Świerczyna w kierunku Pabianic i przejadą przez miejscowości gminy Dłutów: Świerczyna, Dłutów, Budy Dłutowskie, Huta Dłutowska, Pawłówek tj. trasą wojewódzką 485 .

 

Z tego tytułu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.

 

Czytaj więcej: 26 Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności i Olimpijczyków

Dni Otwarte schroniska dla zwierząt

plakat Sanikom poziom 2015 zielen

2012. Custom text here
Free Joomla Templates by Joomla 2.5 Template Maker