Ptasia grypa – pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii

» Aktualności»Ptasia grypa – pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ptasia grypa - pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii

Ptasia grypa - pismo od Powiatowego Lekarza Weterynarii

W związku z niekorzystną sytuacją epizootyczną w zakresie występowania ptasiej grypy województwie łódzkim (przypadki w powiecie sieradzkim, kutnowskim i ostatni w dniu 28.01.2025 r. w powiecie zgierskim) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pabianicach przypomina o konieczności stosowania zasad bioasekuracji na fermach drobiu oraz w gospodarstwach utrzymujących drób.

Niezwykle istotnym źródłem zakażenia ptaków mogą być ścięte rżyska kukurydzy, gdzie ptaki mają łatwo dostępną bazę pożywienia. Należy zwrócić szczególną uwagę na wspólne dostawy pasz, zabezpieczenie ściółki przed zanieczyszczeniem odchodami dzikich ptaków.

Okresem szczególnie istotnym z punktu widzenia zwalczania grypy ptaków jest okres jesienno - zimowy ze względu na bardzo długi okres przeżywalności wirusa w środowisku wynoszący w temperaturze +40C ponad dwa miesiące, a w temperaturach poniżej 00C nawet kilka lat. Wektorem wirusów grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie, migrujące na duże odległości w okresie jesienno-wiosennym. Do zakażenia drobiu utrzymywanego przez człowieka może dochodzić zarówno poprzez korzystanie przez drób hodowany w gospodarstwie ze zbiorników wodnych, do których mają dostęp dzikie ptaki, jak również poprzez zawleczenie wirusa do gospodarstwa przez człowieka (na obuwiu, na kołach pojazdów używanych w gospodarstwie, poprzez zakażoną ściółkę, paszę). Wirus może bowiem przeżyć w wodzie i innym wilgotnym środowisku przez wiele dni, a nawet tygodni, szczególnie w niskiej temperaturze (o czym wspomniano wyżej). Zbiorniki wodne, na których przebywały dzikie ptaki, mogą być w miesiącach jesienno-zimowych długotrwałym źródłem zakażenia dla drobiu.

Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pabianicach informuje, że wszelkie informacje dotyczące ptasiej grypy znajdują się na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pabianicach pod linkiem: http://www.piw-pabianice.pl/hpai/

Pismo do pobrania tutaj.